logo Facebook
i slova jsou činy

Sněmovna nové radní nezvolila, opozice zablokovala jednání

13. dubna 2021 20:30 / autor: Vojtěch Berka

Poslanecká Sněmovna se dnes nedostala k plánované volbě čtyř nových radních České televize. Opozice jednání zablokovala obstrukcemi. Dlouhou řeč si nejdříve připravil pirát Tomáš Martínek, štafetu po něm převzal Jan Bartošek z KDU-ČSL, který následně požádal o dvouhodinovou pauzu pro jednání klubu. Schůzi Sněmovny tím v praxi ukončil, jelikož poslanci neměli shváleno její prodloužení.

Přerušit jednání navrhoval již Martínek, poslanci to však v hlasování odmítli. Martínek argumentoval  pochybností nominujících spolků. "Šest z nich nemá zákonem požadovanou účetní uzávěrku v Obchodním rejstříku. Většina má jen několik členů a vyvíjí úzce vymezenou lokální činnost, přestože zákon o ČT požaduje nominace zastupující významné regionální sociálně-kulturní proudy," tvrdí Martínek.

Opozice v boji o novou podobu rady čelí silné alianci ANO, SPD a KSČM s podporou Pražské hradu. Spojence naopak našla ve vládní ČSSD, která dnes ústy Romana Sklenáka navrhovala nahradit tajnou volbu volbou veřejnou. Ani k tomuto hlasování se však Sněmovna nedostala.

Na zvolení radních však mají poslanci ještě dost času. Jaroslavu Dědičovi, Danielu Váňovi, Jaroslavu Maxmiliánovi Kašparů a Jiřímu Kratochvílovi končí mandáty až na konci května. Křeslo po Zdeňku Šarapatkovi pak bude Sněmovna obsazovat v září.