logo Facebook
i slova jsou činy

Austrálie zvažuje, že podmíní přístup na sociální sítě průkazem totožnosti

13. dubna 2021 11:19 / autor: Vojtěch Berka

Australská vláda zvažuje, že by sociálním médiím a seznamkám uložila ověřovat totožnost svých uživatelů. Ověření by mělo být možné na základě řidičského průkazu, zdravotní karty, pasu či rodného listu. Australané totiž nemají občanské průkazy.

Myšlenka o užší propojení online identity s reálnými osobami se objevuje opakovaně. Její zastánci doufají, že povede k uklidnění on-line hysterie, snížení kyberšikany a že znesnadní manipulaci s diskusemi na internetu. Je tak i jedním z 88 návrhů představených v australské parlamentní Zprávě o domácím, sexuálním a rodinném násilí. Ta volá také po tvrdších trestech za agresi na internetu.

Oponenti tohoto přístupu naopak namítají, že vláda by tak poskytla platformám jako je Facebook, Instagram nebo Twitter ještě širší přístup k osobním informacím jejich zákazníků.

"Nic nenaznačuje tomu, že když dáme Facebooku data z našich pasů, lidé se přestanou navzájem urážet a týrat. Neexistuje výzkum, který by to ukazoval," upozorňuje doktorka Belinda Barnetová z Univerzity Swinburne.

Anonymita navíc rozhodně není černobílý problém, který by s sebou nesl pouze negativní jevy. Chrání identitu přispívajícího, čímž sice umožňuje internetový trolům šikanovat okolí, zároveň ale může chránit uživatele v zemích s autoritativními režimy před postihy za vyjádření politického názoru či umožňovat otevřené diskutování osobních problémů, o whistleblowingu ani nemluvě. Bude tedy zajímavé sledovat,  jak k problému australští poslanci přistoupí.